»Na pomoč, strah me je!«
V zadnjem obdobju je mogoče zaznati več duševnih in drugih stisk med mladimi. Ena iz med njih je študentka Vesna, ki je o svoji stiski zapisala naslednje:
Spomnim se elektronskega sporočila fakultete, ki nas je obvestila, da se do nadaljnjega zapirajo fakultete, saj se virus COVID-19 nevarno širi po vsej državi. Sporočila sem se razveselila, saj je bil tempo na fakulteti in izven nje tako hiter, da sem potrebovala teden dni popolnega počitka. Prepričana sem bila, da se bomo po 14 dneh vrnili na fakultete, a sem se zmotila. Nisem vedela, da bo to leto in mesec dolga kalvarija …
Občutek zaprtosti je v meni spodbudil tesnobo, ki me vsak mesec pošteno sesuje in vrže iz sistema. Poleg krokodiljih solz in izgube apetita, se tresejo roke in telo se pripravlja za beg ali boj. Kam grem? Kaj se bo zgodilo z mano? Kaj bo z mojimi odnosi?
Ključna vprašanja Vesne in vseh mladih, ki se znajdejo v stiski, bi se glasila:
- Kako naj se na trenutno svetovno epidemijo in stiske, ki jih prinaša, odzovejo študentje in mladi?
- Kako se spopasti s čustvi kot so obup, malodušje, panika?
- Kaj naj storijo s svojimi načrti in sanjami?
Na ta vprašanja odgovarja psihoterapevtka Brigita Chuuya v članku na spletni strani Aleteia: https://si.aleteia.org/2020/04/01/obdobje-izolacije-je-lahko-strasljivo-ker-ne-znamo-biti-sami/